Základní strategie

September 15, 2021

Crazy Rich Asians Movie: Hidden Symbolism About Mahjong Game Explained

Lukáš Novák
WriterLukáš NovákWriter

Mahjong je hra, která je hluboce zakořeněna ve starověké čínské kultuře. Proto, když režiséři natáčeli film se staroasijskou tématikou, zahrnuli scénu, která by rezonovala u většiny hráčů. Možná vám však unikla symbolika, pokud nevíte, jak hrát Mahjong. Než budete pokračovat ve čtení této stránky, nezapomeňte se na film podívat. Neradi bychom vám kazili epickou scénu, když rozebíráme scénu Mahjong v Crazy Rich Asians.  

Crazy Rich Asians Movie: Hidden Symbolism About Mahjong Game Explained

Historie Mahjongu

Hra vznikla v Číně, než se rozšířila po celém asijském regionu. Záznamy o komunitách hrajících Mahjong sahají až do roku 1927. Ve hře hráči soutěží o vytvoření série tří nebo čtyř odpovídajících dlaždic. Podle Mao Ce-tunga, známého čínského filozofa, je Mahjong dokonalým nástrojem k pochopení vztahu mezi náhodou a nutností. Film Crazy Rich Asians překvapivě není prvním, který používá scénu Mahjong. Mezi další filmy odkazující na hru patří „The Joy Luck Club“ a televizní seriál „Fresh Off the Boat“.

Klíč k vítězství v Mahjongu

Každý hráč dostane 13 žetonů se značkami na jedné straně a 14. žeton může být vybrán, aby vyhrál hru. Cílem je získat sérii dlaždic se shodnými čísly nebo čísly, které následují za sebou. Když se snažíte poskládat set, váš soupeř také dělá totéž, když se snaží rozbít váš set. Vítězné sety ve hře jsou pojmenovány takto:

  • Žrádlo: Tři po sobě jdoucí čísla stejné barvy
  • Pong: Sada obsahující tři stejné dlaždice
  • Oko: Pár stejných dlaždic

Mahjongová scéna v bláznivě bohatých Asiatech

Nick, syn asijského domorodce, ve filmu přivede domů Rachel Chu, svou americkou snoubenku asijského amerického původu. Eleanor, jeho matka, nesouhlasí s Rachael poté, co se dozvěděla, že Rachaelina matka uprchla z Číny, aby se usadila v Americe. 

Eleanor a Rachel se setkávají v komunitním salonu Mahjong. Během horké chvíle plné napětí a emocí začnou hrát hru uprostřed rozhovoru.

Začátek hry

Eleanor sedí na „východě“, když hra začíná, a získává pozici dealera, zatímco Rachel sedí na „západě“. Pojmenování stran sleduje primární směry na kompasu a symboliku mezi Amerikou a Asií. 

Včasné vedení

Eleanor dosáhla svého prvního "Pongového" setu na začátku hry a ukázala více zkušeností. Předtím ve filmu je však divákům ukázáno, že Rachel je expertkou na teorii her. Jako taková si může naplánovat dlouhodobou strategii, jak hru vyhrát. 

Jak hra postupuje, Rachel a Eleanor spolu konverzují. Prozradí, že ji Nick požádal o ruku a byl ochoten všeho nechat. Zároveň si Rachel vylosuje nejdůležitější destičku pro výhru. Ve zvratu událostí by stejný dílek přiklonil hru ve prospěch Eleanor. Zde je symbolika jasná; Dlaždice představuje Nicka, který je pro obě dámy nezbytný, a Rachel u něj má navrch.  

The Plot Twist

Přestože má Rachael vítězný žeton, složí se a nechá Eleanor vyhrát. Toto je další symbolická akce. Představuje její rozhodnutí odmítnout Nickův návrh. Jako odborník na teorii her viděla, že návrh na sňatek prošel bezvýsledným pohledem. Kdyby si ji Nick vzal, přišel by o rodinu a matčinu lásku. Kdyby ji Nick musel opustit kvůli Eleanor, po zbytek života by na svou matku zanevřel. Proto se Rachel rozhodla pro své vlastní dobro návrh odmítnout. 

Závěr

Symbolika hry mezi Rachel a Eleanor dodává scéně hloubku. Ale i bez vědomí jak hrát Mahjong, scéna je stále epická. Pokud jste film již viděli, toto vysvětlení vám snad umožní lépe porozumět tomu, co režiséři řídili, když nahrávali scénu Mahjong.

About the author
Lukáš Novák
Lukáš Novák
About

Lukáš Novák je poutavá kombinace české historie a vroucí vášně pro hraní. Jako expert na lokalizaci obsahu online kasin se stará o to, aby každá hra působila jedinečně česky, ale zároveň si zachovala své globální kouzlo.

Send email
More posts by Lukáš Novák
undefined is not available in your country. Please try:
Objevování Mahjongu v Owensboro: Nová vlna spojení a tradice
2024-05-23